15.990,-
15.990,-
Sorry!
There is not enough stock for your order.
LÄTTBETONG
Product added to your favorites
Product removed from your favorites
Easy to vacuum thanks to its flat surface.
Tested and approved for use outdoors in moderate to warm climate conditions with rain.
The rug is perfect for outdoor use because it’s water resistant and made for easy care.
Ideal in your living room or under your dining table since the flat-woven surface makes it easy to pull out the chairs and vacuum.
Article no 105.957.12
1 package(s) total
Airing and vacuuming will help to eliminate the smell that the rug can have when it is new. Do not bleach. Do not tumble dry. Do not iron. Do not dryclean. Vacuum, shake and rotate the rug regularly. Dry spots; remove immediately by scraping carefully towards the middle of the spot. Wet spots; do not rub. Absorb with paper towels, damp with cloth and mild detergent. Professional carpet cleaning when needed. Always use the standard floorhead, never the rotating brush, when vaccum cleaning the rug. Cleaning: Use a mild detergent, brush with a soft brush and rinse thoroughly with water. Let the rug dry completely before use Wash by hand, max 40°C. To make the rug last longer, store it inside when not in use.
Use STOPP FILT rug underlay with anti-slip for increased safety and comfort; to be placed under the entire rug.
| Length: | 160 cm |
| Weight Gross: | 5,00 kg |
| Weight Net: | 4,90 kg |
| Volume per package: | 24,6 l |
| Diameter per package: | 14 cm |
Only the latest versions of these documents are available for download. This means that there may sometimes be differences between the documents you download and the versions that come with the product.
Article no 105.957.12
| Article no | 105.957.12 |
Article no 105.957.12
| Area: | 3,68 m² |
| Length: | 230 cm |
| Surface density: | 1325 g/m² |
| Width: | 160 cm |
| Article no: | 105.957.12 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 160 cm |
| Weight Gross: | 5,00 kg |
| Weight Net: | 4,90 kg |
| Volume per package: | 24,6 l |
| Diameter per package: | 14 cm |
Find it in the store
1 package(s) total