8.990,-
Sorry!
There is not enough stock for your order.
MORUM
Product added to your favorites
Product removed from your favorites
Tested and approved for use outdoors in moderate to warm climate conditions with rain.
Ideal in your living room or under your dining table since the flat-woven surface makes it easy to pull out the chairs and vacuum.
Article no 806.241.79
1 package(s) total
Cleaning: Use a mild detergent, brush with a soft brush and rinse thoroughly with water. Let the rug dry completely before use Wash by hand, max 40°C. Do not bleach. Do not tumble dry. Do not iron. Do not dryclean. Vacuum, shake and rotate the rug regularly. Professional carpet cleaning when needed. Always use the standard floorhead, never the rotating brush, when vaccum cleaning the rug. To make the rug last longer, store it inside when not in use.
Use STOPP FILT rug underlay with anti-slip for increased safety and comfort; to be placed under the entire rug.
This product has been tested for domestic use.
You will need 1 STOPP FILT rug underlay with anti-slip (165x235 cm) for this rug. Trim if necessary.
The rug is machine woven.
Rugs with structure or hard edges can cause marks on soft wooden floors even when used together with an anti-slip underlay.
To flatten your rolled rug after you unpack it, roll it tightly in the opposite direction.
| Length: | 160 cm |
| Weight Gross: | 5,21 kg |
| Weight Net: | 5,10 kg |
| Volume per package: | 23,2 l |
| Diameter per package: | 14 cm |
Only the latest versions of these documents are available for download. This means that there may sometimes be differences between the documents you download and the versions that come with the product.
Article no 806.241.79
| Article no | 806.241.79 |
Article no 806.241.79
| Length: | 230 cm |
| Width: | 160 cm |
| Area: | 3,68 m² |
| Thickness: | 5 mm |
| Article no: | 806.241.79 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 160 cm |
| Weight Gross: | 5,21 kg |
| Weight Net: | 5,10 kg |
| Volume per package: | 23,2 l |
| Diameter per package: | 14 cm |
Find it in the store
1 package(s) total