18.350,-
Sorry!
There is not enough stock for your order.
METOD
25 25 year guarantee
Particleboard is made from recycled wood and sawmill leftovers โ so wood pieces with the wrong shade, woodchips and sawdust become a resource instead of possibly being discarded. We use boards for things like bookcases, bed frames, sofas and kitchen frames. To protect from wear and moisture, we apply varnish, veneer or foil that adds to the furniture's look.
Product added to your favorites
Product removed from your favorites
Sturdy frame construction, 18 mm thick.
You can view and access what's inside, as the drawer can be pulled out all the way.
25 year guarantee. Read about the terms in the guarantee brochure.
Article no 592.157.20
3 package(s) total
Wipe clean with a cloth dampened in a mild cleaner. Wipe dry with a clean cloth.
Suspension rail sold separately.
To be completed with legs and plinth, sold separately.
To be completed with a knob or a handle.
To be completed with METOD suspension rail for mounting the cabinet to the wall.
WARNING! Tipping hazard โ this product must be securely anchored. Use suitable screws and plugs for your home. If you are uncertain, seek professional advice.
| Length: | 88 cm |
| Width: | 60 cm |
| Height: | 6 cm |
| Weight Gross: | 14,40 kg |
| Weight Net: | 13,47 kg |
| Volume per package: | 32,5 l |
| Length: | 89 cm |
| Width: | 20 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 1,85 kg |
| Weight Net: | 1,67 kg |
| Volume per package: | 3,4 l |
| Length: | 56 cm |
| Width: | 44 cm |
| Height: | 6 cm |
| Weight Gross: | 7,12 kg |
| Weight Net: | 6,64 kg |
| Volume per package: | 15,6 l |
Article no 592.157.20
| Article no | 592.157.20 |
Article no 592.157.20
| Width: | 20,0 cm |
| Depth: | 61,6 cm |
| Height: | 88,0 cm |
| Frame, depth: | 60,0 cm |
| Frame, height: | 80,0 cm |
| Base cabinet frame METOD | |
| Article no: | 302.125.62 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 88 cm |
| Width: | 60 cm |
| Height: | 6 cm |
| Weight Gross: | 14,40 kg |
| Weight Net: | 13,47 kg |
| Volume per package: | 32,5 l |
| Door ASKERSUND | |
| Article no: | 603.318.51 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 89 cm |
| Width: | 20 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 1,85 kg |
| Weight Net: | 1,67 kg |
| Volume per package: | 3,4 l |
| Pull-out interior fittings MAXIMERA | |
| Article no: | 703.188.68 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 56 cm |
| Width: | 44 cm |
| Height: | 6 cm |
| Weight Gross: | 7,12 kg |
| Weight Net: | 6,64 kg |
| Volume per package: | 15,6 l |
Find it in the store
3 package(s) total