Sorry!
There is not enough stock for your order.
BESTÅ
We use constructed boards when manufacturing many of our pieces of furniture, such as tables and wardrobes. They are light yet still stable and strong. Each board has a frame made of chipboard, fibreboard or solid wood, while the inside is a honeycomb filling structure made of mostly recycled paper, which is extra durable thanks to its special construction. The board is then covered with a protective paint, foil or veneer depending on the style wanted.
Product added to your favorites
Product removed from your favorites
A simple unit can be enough storage for a limited space or the foundation for a larger storage solution if your needs change.
10 year guarantee. Read about the terms in the guarantee brochure.
Article no 590.474.06
7 package(s) total
Wipe clean with a damp cloth. Wipe dry with a clean cloth. Check regularly that all assembly fastenings are properly tightened and retighten when necessary.
2 adjustable shelves included.
If you want to create a uniform look throughout the home, you can combine SELSVIKEN front with the matching FARDAL door for PAX.
Must be completed with BESTÅ suspension rail if you choose to mount the frame on the wall. This frame requires 2 suspension rails, sold separately.
Max. load 20 kg per horizontal surface if placed on the floor.
WARNING! Tipping hazard – to reduce the risk of this furniture tipping over, it must be securely anchored. Use suitable screws and plugs for your home. If you are uncertain, seek professional advice.
The max load for a wall-hung frame depends on the wall material.
| Length: | 59 cm |
| Width: | 36 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 2,47 kg |
| Weight Net: | 2,43 kg |
| Volume per package: | 3,8 l |
| Length: | 130 cm |
| Width: | 41 cm |
| Height: | 11 cm |
| Weight Gross: | 16,45 kg |
| Weight Net: | 15,50 kg |
| Volume per package: | 59,7 l |
| Length: | 25 cm |
| Width: | 20 cm |
| Height: | 3 cm |
| Weight Gross: | 0,26 kg |
| Weight Net: | 0,25 kg |
| Volume per package: | 1,3 l |
| Length: | 73 cm |
| Width: | 62 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 4,37 kg |
| Weight Net: | 4,00 kg |
| Volume per package: | 9,4 l |
Article no 590.474.06
| Article no | 590.474.06 |
Article no 590.474.06
| Width: | 120 cm |
| Depth: | 42 cm |
| Height: | 64 cm |
| Shelf BESTÅ | |
| Article no: | 002.955.54 |
| Packages: | 2 |
| Length: | 59 cm |
| Width: | 36 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 2,47 kg |
| Weight Net: | 2,43 kg |
| Volume per package: | 3,8 l |
| Frame BESTÅ | |
| Article no: | 102.458.46 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 130 cm |
| Width: | 41 cm |
| Height: | 11 cm |
| Weight Gross: | 16,45 kg |
| Weight Net: | 15,50 kg |
| Volume per package: | 59,7 l |
| Soft closing/push-open hinge BESTÅ | |
| Article no: | 802.612.58 |
| Packages: | 2 |
| Length: | 25 cm |
| Width: | 20 cm |
| Height: | 3 cm |
| Weight Gross: | 0,26 kg |
| Weight Net: | 0,25 kg |
| Volume per package: | 1,3 l |
| Door SELSVIKEN | |
| Article no: | 802.916.32 |
| Packages: | 2 |
| Length: | 73 cm |
| Width: | 62 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 4,37 kg |
| Weight Net: | 4,00 kg |
| Volume per package: | 9,4 l |
Find it in the store
7 package(s) total