Sorry!
There is not enough stock for your order.
BESTÅ
Particleboard is made from recycled wood and sawmill leftovers – so wood pieces with the wrong shade, woodchips and sawdust become a resource instead of possibly being discarded. We use boards for things like bookcases, bed frames, sofas and kitchen frames. To protect from wear and moisture, we apply varnish, veneer or foil that adds to the furniture's look.
Product added to your favorites
Product removed from your favorites
10 year guarantee. Read about the terms in the guarantee brochure.
A simple unit can be enough storage for a limited space or the foundation for a larger storage solution if your needs change.
Article no 490.467.04
3 package(s) total
Wipe clean with a damp cloth. Wipe clean with a damp cloth. Wipe dry with a clean cloth. Wipe dry with a clean cloth. Check regularly that all assembly fastenings are properly tightened and retighten when necessary.
Max. load 20 kg per horizontal surface if placed on the floor.
Must be completed with BESTÅ suspension rail if you choose to mount the frame on the wall. This frame requires 1 suspension rail, sold separately.
If you want to create a uniform look throughout the home, you can combine SELSVIKEN front with the matching FARDAL door for PAX.
| Length: | 69 cm |
| Width: | 42 cm |
| Height: | 6 cm |
| Weight Gross: | 6,03 kg |
| Weight Net: | 5,76 kg |
| Volume per package: | 16,8 l |
| Length: | 68 cm |
| Width: | 41 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 2,73 kg |
| Weight Net: | 2,51 kg |
| Volume per package: | 5,8 l |
| Length: | 25 cm |
| Width: | 20 cm |
| Height: | 3 cm |
| Weight Gross: | 0,26 kg |
| Weight Net: | 0,25 kg |
| Volume per package: | 1,3 l |
Article no 490.467.04
| Article no | 490.467.04 |
Article no 490.467.04
| Width: | 60 cm |
| Depth: | 22 cm |
| Height: | 38 cm |
| Frame BESTÅ | |
| Article no: | 002.459.17 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 69 cm |
| Width: | 42 cm |
| Height: | 6 cm |
| Weight Gross: | 6,03 kg |
| Weight Net: | 5,76 kg |
| Volume per package: | 16,8 l |
| Door/drawer front SELSVIKEN | |
| Article no: | 202.916.30 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 68 cm |
| Width: | 41 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 2,73 kg |
| Weight Net: | 2,51 kg |
| Volume per package: | 5,8 l |
| Soft closing/push-open hinge BESTÅ | |
| Article no: | 802.612.58 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 25 cm |
| Width: | 20 cm |
| Height: | 3 cm |
| Weight Gross: | 0,26 kg |
| Weight Net: | 0,25 kg |
| Volume per package: | 1,3 l |
Find it in the store
3 package(s) total