12.990,-
Sorry!
There is not enough stock for your order.
BACKSTÖRN
“When creating BACKSTÖRN pendant lamp, we wanted to capture a sense of movement. As if the leaf-like parts float and dance along the rod. The shape is sculptural, with something slightly mysterious about it like the changing phases of the moon – or a solar eclipse when the light is dimmed. The aluminium doesn’t feel cold and metallic, yet soft and cosy with a warm presence. It’s more than just a lamp. It evokes questions and curiosity – and leaves room for interpretation.”
Product added to your favorites
Product removed from your favorites
This lamp gives a pleasant light for dining and spreads a good directional light across your dining or bar table.
By dimming the lighting, you change the mood in the room.
Direct the light exactly where you want it or create your own style by rotating the lamp's 3 shades.
You can easily dim the light by turning the knob on the side of the lamp.
Article no 605.778.76
1 package(s) total
Wipe clean with a soft cloth dampened in water and a mild washing-up detergent or soap, if necessary. Wipe dry with a clean cloth.
The included LED light source is replaceable.
Dimmable.
Light colour: warm white (2700 Kelvin).
The light source has a lifetime of approx. 25,000 hours. This corresponds to about 20 years if the lamp is on for 3 hours per day.
Wall-mounted dimmer switch can not be used for this lamp.
Special waste handling may be required. Please contact your local authorities for more information.
You will find complete information on how the product is mounted and installed in the assembly instructions.
Fixed with screws.
Screws are not included.
This product bears the CE mark.
| Length: | 112 cm |
| Width: | 32 cm |
| Height: | 10 cm |
| Weight Gross: | 1,80 kg |
| Weight Net: | 1,23 kg |
| Volume per package: | 36,2 l |
Only the latest versions of these documents are available for download. This means that there may sometimes be differences between the documents you download and the versions that come with the product.
Article no 605.778.76
| Article no | 605.778.76 |
Article no 605.778.76
| Diameter: | 2 cm |
| Length: | 108 cm |
| Luminous flux: | 800 lm |
| Power: | 13,5 W |
| Width: | 33 cm |
| Estimated lifetime: | 25000 hr |
| Min. height: | 25 cm |
| Max. height: | 220 cm |
| Colour Temperature: | 2700 K |
| Article no: | 605.778.76 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 112 cm |
| Width: | 32 cm |
| Height: | 10 cm |
| Weight Gross: | 1,80 kg |
| Weight Net: | 1,23 kg |
| Volume per package: | 36,2 l |
Find it in the store
1 package(s) total