3.990,-
Sorry!
There is not enough stock for your order.
MORUM
Product added to your favorites
Product removed from your favorites
Tested and approved for use outdoors in moderate to warm climate conditions with rain.
Ideal for high traffic areas like kitchens and hallways since the rug is easy to vacuum and maintain.
The runner can be used on all types of floors, even those with underfloor heating.
Suitable for a balcony or a terrace, to add a more personal and cozier feel.
Article no 706.231.23
1 package(s) total
Cleaning: Use a mild detergent, brush with a soft brush and rinse thoroughly with water. Let the rug dry completely before use Wash by hand, max 40°C. Do not bleach. Do not tumble dry. Do not iron. Do not dryclean. Vacuum and rotate the rug regularly. Professional carpet cleaning when needed. Always use the standard floorhead, never the rotating brush, when vaccum cleaning the rug. To make the rug last longer, store it inside when not in use.
When the rug is placed indoors, use STOPP FILT rug underlay with anti-slip for increased safety and comfort; to be placed under the entire rug.
You will need 1 STOPP FILT rug underlay with anti-slip (123x185 cm) for this rug. Trim if necessary.
To flatten your rolled rug after you unpack it, roll it tightly in the opposite direction.
Rugs with structure or hard edges can cause marks on soft wooden floors even when used together with an anti-slip underlay.
The rug is machine woven.
| Length: | 80 cm |
| Weight Gross: | 2,25 kg |
| Weight Net: | 2,18 kg |
| Volume per package: | 9,4 l |
| Diameter per package: | 12 cm |
Only the latest versions of these documents are available for download. This means that there may sometimes be differences between the documents you download and the versions that come with the product.
Article no 706.231.23
| Article no | 706.231.23 |
Article no 706.231.23
| Length: | 200 cm |
| Width: | 80 cm |
| Thickness: | 5 mm |
| Area: | 1,60 m² |
| Surface density: | 1385 g/m² |
| Article no: | 706.231.23 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 80 cm |
| Weight Gross: | 2,25 kg |
| Weight Net: | 2,18 kg |
| Volume per package: | 9,4 l |
| Diameter per package: | 12 cm |
Find it in the store
1 package(s) total