31.250,-
Sorry!
There is not enough stock for your order.
BESTÅ
We use constructed boards when manufacturing many of our pieces of furniture, such as tables and wardrobes. They are light yet still stable and strong. Each board has a frame made of chipboard, fibreboard or solid wood, while the inside is a honeycomb filling structure made of mostly recycled paper, which is extra durable thanks to its special construction. The board is then covered with a protective paint, foil or veneer depending on the style wanted.
Product added to your favorites
Product removed from your favorites
A simple unit can be enough storage for a limited space or the foundation for a larger storage solution if your needs change.
10 year guarantee. Read about the terms in the guarantee brochure.
Article no 690.477.69
7 package(s) total
Wipe clean with a damp cloth. Wipe dry with a clean cloth. Check regularly that all assembly fastenings are properly tightened and retighten when necessary.
2 adjustable shelves included.
Handles included.
Tempered glass should be handled with care! A damaged edge or a scratched surface can cause the glass to break suddenly.
Max. load 20 kg per horizontal surface if placed on the floor.
WARNING! Tipping hazard – to reduce the risk of this furniture tipping over, it must be securely anchored. Use suitable screws and plugs for your home. If you are uncertain, seek professional advice.
Must be completed with BESTÅ suspension rail if you choose to mount the frame on the wall. This frame requires 2 suspension rails, sold separately.
The max load for a wall-hung frame depends on the wall material.
| Length: | 130 cm |
| Width: | 41 cm |
| Height: | 11 cm |
| Weight Gross: | 16,38 kg |
| Weight Net: | 15,40 kg |
| Volume per package: | 58,6 l |
| Length: | 57 cm |
| Width: | 36 cm |
| Height: | 1 cm |
| Weight Gross: | 2,01 kg |
| Weight Net: | 1,91 kg |
| Volume per package: | 1,0 l |
| Length: | 25 cm |
| Width: | 20 cm |
| Height: | 3 cm |
| Weight Gross: | 0,26 kg |
| Weight Net: | 0,25 kg |
| Volume per package: | 1,3 l |
| Length: | 73 cm |
| Width: | 60 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 4,82 kg |
| Weight Net: | 4,32 kg |
| Volume per package: | 10,4 l |
Article no 690.477.69
| Article no | 690.477.69 |
Article no 690.477.69
| Width: | 120 cm |
| Depth: | 42 cm |
| Height: | 64 cm |
| Frame BESTÅ | |
| Article no: | 502.459.53 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 130 cm |
| Width: | 41 cm |
| Height: | 11 cm |
| Weight Gross: | 16,38 kg |
| Weight Net: | 15,40 kg |
| Volume per package: | 58,6 l |
| Glass shelf BESTÅ | |
| Article no: | 602.955.32 |
| Packages: | 2 |
| Length: | 57 cm |
| Width: | 36 cm |
| Height: | 1 cm |
| Weight Gross: | 2,01 kg |
| Weight Net: | 1,91 kg |
| Volume per package: | 1,0 l |
| Soft closing/push-open hinge BESTÅ | |
| Article no: | 802.612.58 |
| Packages: | 2 |
| Length: | 25 cm |
| Width: | 20 cm |
| Height: | 3 cm |
| Weight Gross: | 0,26 kg |
| Weight Net: | 0,25 kg |
| Volume per package: | 1,3 l |
| Glass door GLASSVIK | |
| Article no: | 902.916.60 |
| Packages: | 2 |
| Length: | 73 cm |
| Width: | 60 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 4,82 kg |
| Weight Net: | 4,32 kg |
| Volume per package: | 10,4 l |
Find it in the store
7 package(s) total