25 year guarantee
Sorry!
There is not enough stock for your order.
METOD
25 25 year guarantee
Product added to your favorites
Product removed from your favorites
Sturdy frame construction, 18 mm thick.
Snap-on hinges can be mounted on the door without screws, and you can easily remove the door for cleaning.
You can choose to mount the door on the right or left side.
25 year guarantee. Read about the terms in the guarantee brochure.
Article no 494.618.96
3 package(s) total
Wipe clean with a cloth dampened in a mild cleaner. Wipe dry with a clean cloth.
To be completed with METOD suspension rail for mounting the cabinet to the wall.
The hinge is adjustable in height, depth and width.
Suspension rail sold separately.
To be completed with legs and plinth, sold separately.
WARNING! Tipping hazard – this product must be securely anchored. Use suitable screws and plugs for your home. If you are uncertain, seek professional advice.
| Length: | 86 cm |
| Width: | 40 cm |
| Height: | 3 cm |
| Weight Gross: | 5,07 kg |
| Weight Net: | 4,78 kg |
| Volume per package: | 8,6 l |
| Length: | 88 cm |
| Width: | 60 cm |
| Height: | 6 cm |
| Weight Gross: | 16,10 kg |
| Weight Net: | 15,32 kg |
| Volume per package: | 33,0 l |
| Length: | 22 cm |
| Width: | 20 cm |
| Height: | 3 cm |
| Weight Gross: | 0,21 kg |
| Weight Net: | 0,20 kg |
| Volume per package: | 1,1 l |
Article no 494.618.96
| Article no | 494.618.96 |
Article no 494.618.96
| Width: | 40,0 cm |
| Depth: | 62,1 cm |
| Height: | 88,0 cm |
| Frame, depth: | 60,0 cm |
| Frame, height: | 80,0 cm |
| Door VOXTORP | |
| Article no: | 402.731.78 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 86 cm |
| Width: | 40 cm |
| Height: | 3 cm |
| Weight Gross: | 5,07 kg |
| Weight Net: | 4,78 kg |
| Volume per package: | 8,6 l |
| Base cabinet frame METOD | |
| Article no: | 802.134.32 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 88 cm |
| Width: | 60 cm |
| Height: | 6 cm |
| Weight Gross: | 16,10 kg |
| Weight Net: | 15,32 kg |
| Volume per package: | 33,0 l |
| Hinge w b-in damper for kitchen UTRUSTA | |
| Article no: | 805.248.82 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 22 cm |
| Width: | 20 cm |
| Height: | 3 cm |
| Weight Gross: | 0,21 kg |
| Weight Net: | 0,20 kg |
| Volume per package: | 1,1 l |
Find it in the store
3 package(s) total