18.900,-
18900
25 year guarantee
18.900,-
Sorry!
There is not enough stock for your order.
METOD
25 25 year guarantee
Product added to your favorites
Product removed from your favorites
Sturdy frame construction, 18 mm thick.
Snap-on hinges can be mounted on the door without screws, and you can easily remove the door for cleaning.
You can customise spacing as you need, because the shelf is adjustable.
You can choose to mount the door on the right or left side.
25 year guarantee. Read about the terms in the guarantee brochure.
Article no 395.583.99
6 package(s) total
Wipe clean with a cloth dampened in water or a non-abrasive detergent. Wipe dry with a clean cloth.
Suspension rail sold separately.
To be completed with legs and plinth, sold separately.
The hinge is adjustable in height, depth and width.
To be completed with a knob or a handle.
To be completed with METOD suspension rail for mounting the cabinet to the wall.
WARNING! Falling hazard – to reduce the risk of this product falling down, it must be securely anchored. Use suitable screws and plugs for your home. If you are uncertain, seek professional advice.
| Length: | 49 cm |
| Width: | 42 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 1,98 kg |
| Weight Net: | 1,77 kg |
| Volume per package: | 3,9 l |
| Length: | 37 cm |
| Width: | 36 cm |
| Height: | 4 cm |
| Weight Gross: | 3,25 kg |
| Weight Net: | 3,23 kg |
| Volume per package: | 4,8 l |
| Length: | 108 cm |
| Width: | 40 cm |
| Height: | 6 cm |
| Weight Gross: | 13,80 kg |
| Weight Net: | 13,20 kg |
| Volume per package: | 27,0 l |
| Length: | 22 cm |
| Width: | 20 cm |
| Height: | 3 cm |
| Weight Gross: | 0,21 kg |
| Weight Net: | 0,20 kg |
| Volume per package: | 1,1 l |
| Length: | 70 cm |
| Width: | 42 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 2,95 kg |
| Weight Net: | 2,69 kg |
| Volume per package: | 5,8 l |
Article no 395.583.99
| Article no | 395.583.99 |
Article no 395.583.99
| Width: | 40,0 cm |
| Depth: | 38,6 cm |
| Height: | 100,0 cm |
| Door HAVSTORP | |
| Article no: | 105.684.07 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 49 cm |
| Width: | 42 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 1,98 kg |
| Weight Net: | 1,77 kg |
| Volume per package: | 3,9 l |
| Shelf UTRUSTA | |
| Article no: | 402.056.22 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 37 cm |
| Width: | 36 cm |
| Height: | 4 cm |
| Weight Gross: | 3,25 kg |
| Weight Net: | 3,23 kg |
| Volume per package: | 4,8 l |
| Wall cabinet frame METOD | |
| Article no: | 502.055.32 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 108 cm |
| Width: | 40 cm |
| Height: | 6 cm |
| Weight Gross: | 13,80 kg |
| Weight Net: | 13,20 kg |
| Volume per package: | 27,0 l |
| Hinge w b-in damper for kitchen UTRUSTA | |
| Article no: | 805.248.82 |
| Packages: | 2 |
| Length: | 22 cm |
| Width: | 20 cm |
| Height: | 3 cm |
| Weight Gross: | 0,21 kg |
| Weight Net: | 0,20 kg |
| Volume per package: | 1,1 l |
| Door HAVSTORP | |
| Article no: | 905.684.08 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 70 cm |
| Width: | 42 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 2,95 kg |
| Weight Net: | 2,69 kg |
| Volume per package: | 5,8 l |
Find it in the store
6 package(s) total