Sorry!
There is not enough stock for your order.
BESTÅ
Product added to your favorites
Product removed from your favorites
It’s easy to keep the cables from your TV and other devices out of sight but close at hand, as there are several cable outlets at the back of the TV bench.
The drawer has an integrated push-opener, so you don’t need handles or knobs and can open it with just a light push.
The drawer runners are adjustable so you can adjust the front both horizontally and in depth.
Article no 496.114.76
11 package(s) total
Wipe clean with a damp cloth. Wipe clean with a damp cloth. Wipe dry with a clean cloth. Wipe dry with a clean cloth. Check regularly that all assembly fastenings are properly tightened and retighten when necessary.
We recommend a TV bench to be a bit wider than the TV placed on it. This TV bench suits a TV up to 72 inches. You can choose a larger TV if it’s not heavier than the specified max load for the bench’s top.
The top panel of the TV bench is intended for a TV with a maximum weight of 30 kg.
The max. load for a wall-hung TV bench depends on the wall material.
The push-open function requires a space between the frame and the drawer front to allow the drawer to be pushed to open. The small gap is necessary to allow this function and is not a product deviation.
A floor-standing TV bench must be fixed to the wall with the included wall fasteners. The same fasteners should be used if you mount the TV bench on a wall, yet BESTÅ suspension rail must not be used.
WARNING! Tipping hazard – to reduce the risk of this furniture tipping over, it must be securely anchored. Use suitable screws and plugs for your home. If you are uncertain, seek professional advice.
WARNING! Falling hazard – to reduce the risk of this product falling down, it must be securely anchored. Use suitable screws and plugs for your home. If you are uncertain, seek professional advice.
| Length: | 59 cm |
| Width: | 36 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 2,47 kg |
| Weight Net: | 2,43 kg |
| Volume per package: | 3,8 l |
| Length: | 186 cm |
| Width: | 41 cm |
| Height: | 11 cm |
| Weight Gross: | 23,90 kg |
| Weight Net: | 22,32 kg |
| Volume per package: | 84,0 l |
| Length: | 38 cm |
| Width: | 12 cm |
| Height: | 4 cm |
| Weight Gross: | 1,21 kg |
| Weight Net: | 1,12 kg |
| Volume per package: | 1,8 l |
| Length: | 70 cm |
| Width: | 28 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 2,10 kg |
| Weight Net: | 1,90 kg |
| Volume per package: | 3,8 l |
| Length: | 69 cm |
| Width: | 40 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 3,00 kg |
| Weight Net: | 2,72 kg |
| Volume per package: | 5,6 l |
| Length: | 54 cm |
| Width: | 35 cm |
| Height: | 5 cm |
| Weight Gross: | 3,07 kg |
| Weight Net: | 2,82 kg |
| Volume per package: | 9,3 l |
| Length: | 25 cm |
| Width: | 20 cm |
| Height: | 3 cm |
| Weight Gross: | 0,26 kg |
| Weight Net: | 0,25 kg |
| Volume per package: | 1,3 l |
Article no 496.114.76
| Article no | 496.114.76 |
Article no 496.114.76
| Width: | 180 cm |
| Depth: | 42 cm |
| Height: | 39 cm |
| Max. load/shelf: | 20 kg |
| Max. load/drawer: | 10 kg |
| Width of drawer (inside): | 51 cm |
| Depth of drawer (inside): | 32,5 cm |
| Max. TV weight: | 30 kg |
| Shelf BESTÅ | |
| Article no: | 002.955.54 |
| Packages: | 3 |
| Length: | 59 cm |
| Width: | 36 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 2,47 kg |
| Weight Net: | 2,43 kg |
| Volume per package: | 3,8 l |
| TV bench BESTÅ | |
| Article no: | 004.740.70 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 186 cm |
| Width: | 41 cm |
| Height: | 11 cm |
| Weight Gross: | 23,90 kg |
| Weight Net: | 22,32 kg |
| Volume per package: | 84,0 l |
| Drawer runner, push-open BESTÅ | |
| Article no: | 304.883.15 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 38 cm |
| Width: | 12 cm |
| Height: | 4 cm |
| Weight Gross: | 1,21 kg |
| Weight Net: | 1,12 kg |
| Volume per package: | 1,8 l |
| Drawer front FÖRVALTARE | |
| Article no: | 405.959.04 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 70 cm |
| Width: | 28 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 2,10 kg |
| Weight Net: | 1,90 kg |
| Volume per package: | 3,8 l |
| Door/drawer front FÖRVALTARE | |
| Article no: | 605.959.03 |
| Packages: | 2 |
| Length: | 69 cm |
| Width: | 40 cm |
| Height: | 2 cm |
| Weight Gross: | 3,00 kg |
| Weight Net: | 2,72 kg |
| Volume per package: | 5,6 l |
| Drawer frame BESTÅ | |
| Article no: | 703.515.13 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 54 cm |
| Width: | 35 cm |
| Height: | 5 cm |
| Weight Gross: | 3,07 kg |
| Weight Net: | 2,82 kg |
| Volume per package: | 9,3 l |
| Soft closing/push-open hinge BESTÅ | |
| Article no: | 802.612.58 |
| Packages: | 2 |
| Length: | 25 cm |
| Width: | 20 cm |
| Height: | 3 cm |
| Weight Gross: | 0,26 kg |
| Weight Net: | 0,25 kg |
| Volume per package: | 1,3 l |
Find it in the store
11 package(s) total