9.900,-
Sorry!
There is not enough stock for your order.
JÄTTEBO
Product added to your favorites
Product removed from your favorites
This cover is made of a woven twill with chenille that feels soft to the touch and has a deep, plush look.
The texture on the cover reflects light and colour in different ways, giving the fabric a nice lustre with a lively look.
Wash and tumble-dry the cover to make it look like new again.
Article no 706.222.46
1 package(s) total
This product is an extra cover. Frame is sold separately.
This cover's ability to resist abrasion has been tested to handle 25,000 cycles. A cover that withstands 15,000 cycles or more is suitable for furniture that should withstand everyday use in the home.
The cover has a lightfastness level of 5-6 (the ability to resist colour fading) on a scale of 1 to 8. According to industry standards, a lightfastness level of 4 or higher is suitable for home use.
| Length: | 57 cm |
| Width: | 37 cm |
| Height: | 8 cm |
| Weight Gross: | 2,28 kg |
| Weight Net: | 1,93 kg |
| Volume per package: | 17,1 l |
Only the latest versions of these documents are available for download. This means that there may sometimes be differences between the documents you download and the versions that come with the product.
Article no 706.222.46
| Article no | 706.222.46 |
Article no 706.222.46
| Article no: | 706.222.46 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 57 cm |
| Width: | 37 cm |
| Height: | 8 cm |
| Weight Gross: | 2,28 kg |
| Weight Net: | 1,93 kg |
| Volume per package: | 17,1 l |
Find it in the store
1 package(s) total