6.900,-
Sorry!
There is not enough stock for your order.
JÄTTEBO
Product added to your favorites
Product removed from your favorites
Extra covers to alternate with mean it's easy to give both your sofa and room a new look.
This cover is made from Samsala, an extra-wide-wale and strong corduroy fabric with soft comfort and an expression that adds character to the room.
The cover is easy to remove and machine wash, so you can enjoy your sofa without worrying about spilling.
Article no 706.221.09
1 package(s) total
This product is an extra cover. Frame is sold separately.
The cover has a lightfastness level of 5 (the ability to resist colour fading) on a scale of 1 to 8. According to industry standards, a lightfastness level of 4 or higher is suitable for home use.
This cover's ability to resist abrasion has been tested to handle 25,000 cycles. A cover that withstands 15,000 cycles or more is suitable for furniture that should withstand everyday use in the home.
| Length: | 57 cm |
| Width: | 38 cm |
| Height: | 5 cm |
| Weight Gross: | 1,88 kg |
| Weight Net: | 1,61 kg |
| Volume per package: | 11,0 l |
Article no 706.221.09
| Article no | 706.221.09 |
Article no 706.221.09
| Article no: | 706.221.09 |
| Packages: | 1 |
| Length: | 57 cm |
| Width: | 38 cm |
| Height: | 5 cm |
| Weight Gross: | 1,88 kg |
| Weight Net: | 1,61 kg |
| Volume per package: | 11,0 l |
Find it in the store
1 package(s) total